Misja Szkoły realizowana jest szczególnie poprzez:
koncepcję szkoły środowiskowej, która postrzega, bada i stara się zaspokajać potrzeby najbliższego środowiska w różnych płaszczyznach życia społeczno-gospodarczego aktywnie na nie oddziałując, animację środowiska kulturotwórczego, kreując wzorce zachowań, postawy i wartości wypływające ze Społecznej Nauki Kościoła oraz chrześcijańskiej koncepcji Szkoły, jak również kreując znaczące autorytety społeczne, wkomponowane w wyzwania środowiska lokalnego, rozwijanie umiejętności praktycznej aplikacji wiedzy, przeciwstawiając się jej wyalienowaniu w postaci oderwania od potrzeb realiów życiowych i dynamiki rozwoju kompetencji społecznych i zawodowych naszego absolwenta, rozwijanie integralnego modelu kształcenia, łączącego wiedzę, postawy i umiejętności w jednolitym organizmie kultury akademickiej i organizacyjnej Szkoły.

Uczelnia kładzie nacisk nie tylko na wiedzę i określone sprawności, ważne w pracy zawodowej, ale także na formowanie ludzi zachowujących się i działających godnie i etycznie. Szkoła przybliża Społeczną Naukę Kościoła Katolickiego - aczkolwiek nie jest uczelnią wyznaniową. Jest ona programowo tolerancyjna, otwarta i dostępna dla ludzi o różnych światopoglądach. Szkoła ma ambicje dostarczania studentom i słuchaczom wiedzy zawodowej i ogólnej w zakresie i na poziomach, pozwalających absolwentom na zdobycie i utrzymanie pracy oraz sprawne i efektywne funkcjonowanie w realiach wysoce konkurencyjnej gospodarki rynkowej - z korzyścią dla organizacji ich angażujących, społeczeństwa i dla samych absolwentów. Promujemy ludzi światłych i kompetentnych, aktywnych, zaradnych i przedsiębiorczych.

Dewiza Szkoły to:
Prawda - Dobro - Skuteczność

Poszukiwanie PRAWDY jest celem nauki. Służenie prawdzie - i dawanie świadectwa prawdzie jest powinnością każdego chrześcijanina i powinnością szczególną każdego pracownika nauki.
Czynienie DOBRA jest powołaniem ludzi dobrej woli. Dobro jest wartością nadrzędną, bez której sama tylko wiedza i sprawności są niewiele warte - a w wielu sytuacjach mogą być wręcz groźne i obracać się przeciwko człowiekowi.
SKUTECZNOŚĆ, czyli umiejętność osiągania wyznaczonych celów, jest obowiązkiem ludzi podejmujących zadania. Skuteczność jest niezbędna w działaniu - także dla promocji prawdy i dobra.
Intencją władz Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego i jej kadry dydaktycznej jest działanie zgodnie z misją Szkoły, przybliżanie swoim wychowankom tych idei pamiętając, że okres studiów, to także piękny czas młodości i należnych jej praw.